Rozhodli jste se zpříjemnit si jarní a letní dny a postavit si na své zahradě dřevěnou terasu? Pak mějte na paměti, že každý krok v procesu její stavby může ovlivnit celkovou kvalitu terasy. A samozřejmě také její životnost. Víte, v čem se při stavbě terasy ze dřeva nejčastěji chybuje? Před tím, než se stavbou dřevěné terasy začnete je dobré vědět, jaká jsou rizika a ideálně se pokusit zamezit jejich vzniku. Pojďme se tedy podívat na to, v čem se často dělají chyby.

 

Terasy Jelínek

Terasu staví nekvalifikované osoby

Rozhodli jste se do stavby terasy ze dřeva pustit svépomocí? Pak asi počítáte s tím, že ne vše bude dokonalé. Pravděpodobně počítáte také s tím, že terasa nebude mít tak dlouhou životnost jako by ji měla, pokud by ji stavěli profesionálové. Nicméně dřevěná terasa svépomocí stojí méně peněz a tak je možné o ní uvažovat.

 

Horší je to v případě, že stavbu své dřevěné terase svěříte do rukou firmy, která má nekvalifikované zaměstnance. Bez dostatečné odbornosti a zkušeností může realizátor způsobit opravdu velké škody. Nekvalitně odvedená práce může vést k potížím při odvodnění terasy, k nesprávné montáži materiálů a v extrémních případech také k nestabilitě celé konstrukce. Výběr firmy na stavbu dřevěné terasy je tedy dobré opravdu pečlivě zvážit.

 

Při výběru firmy se tedy zajímejte o to, jaké mají pracovníci zkušenosti. Ideálně se podívejte na reference dané firmy a pokud to jde, chtějte vidět alespoň fotografie realizovaných projektů. Kvalitní firmy navíc nenabízí jen stavby dřevěné terasy, ale také jejich údržbu nebo renovaci. A díky těmto službám vaše dřevěná terasa bude sloužit opravdu dlouhá léta.

 

Podkladová konstrukce je špatně namontovaná

Jednou z klíčových fází při stavbě dřevěné terasy je montáž podkladových hranolů. Ačkoliv nejsou vidět, vyžaduje jejich montáž precizní práci. Důležité je také použití správných kvalitních materiálů. Nekvalitní materiál nebo odfláknutá práce by měla vliv na celkovou funkčnost terasy.

 

Správná montáž podkladových hranolů dřevěné terasy zajišťuje stabilitu a rovnost. A také schopnost správného odvodnění. Pokud by byly hranoly umístěné špatně, mohlo by docházet k hromadění vody pod terasou. A to by samozřejmě znamenalo vysokou vlhkost a posléze také plesnivění dřeva. Kromě toho, že by se terasa brzy znehodnotila by takové prostředí nebylo zdravé.

 

Kvalitní materiály mají také svůj důvod. Je opravdu důležité, aby byly odolné proti vlhkosti a povětrnostním vlivům. Je vhodné zvolit takové hranoly, které mají správnou třídu ochrany a jsou určené pro exteriérové použití.

 

Velká vzdálenost mezi hranoly

Další častá chyba se opět týká podkladových hranolů. Tentokrát však jde o jejich umístění. Při montáži je totiž důležité dodržovat optimální vzdálenost mezi kotevními prvky. Tyto vzdálenosti hrají klíčovou roli ve stabilitě. A tím také v bezpečnosti celé konstrukce. Velké vzdálenosti mezi kotevními prvky by mohly vést k nevyváženosti a nedostatečné stabilitě. To by mělo za následek výrazné deformace a riziko nebezpečných situací. Optimální vzdálenost mezi konstrukčními hranoly je asi 40 centimetrů. Tato vzdálenost je navržena tak, aby poskytovala dostatečnou podporu a stabilitu. Pokud je třeba konstrukci zpevnit nebo je terasa vyšší, je ideální použít takzvaný dvojrošt.

 

Co je to dvojrošt a vše o něm

 • Konstrukce, které se skládá ze dvou vrstev hranolů.
 • Tyto vrstvy jsou umístěné v různých výškách.
 • Technika umožňuje lepší rozložení zátěže po celé ploše.
 • Minimalizuje riziko nerovností a deformací.
 • Důležité u teras s větší výškou.
 • Hodí se na vysoce zatěžovaná místa.

 

Pozor na nekvalitní materiály

Při realizaci dřevěných teras je důležitá samozřejmě také kvalita použitého dřeva. Už jeho výběr je rozhodující pro životnost terasy. A samozřejmě má druh dřeva vliv také na estetický vzhled a celkovou funkčnost terasy. Při výběru dřeva obvykle rozlišujeme mezi evropskými a exotickými dřevinami. Každý typ má přitom své výhody a samozřejmě i nevýhody.

 

Exotické dřeviny

 • Mají vysokou hustotu a také trvanlivost.
 • Jsou odolné vůči opotřebení, vlhkosti i hnilobě.
 • Jsou minimálně náchylné k deformacím.
 • Mají krásný exotický vzhled.
 • Vypadají opravdu luxusně.

 

 • Exotické dřeviny jsou poměrně drahé.
 • Exotická dřeva je třeba pečlivě a pravidelně udržovat.

Evropské dřeviny

 • Místní dřeviny jsou mnohem více dostupné.
 • Jejich cena je oproti exotickým dřevinám nižší.
 • Mnoho lidí upřednostňuje jejich přirozený vzhled.

 

 • Evropské dřeviny jsou náchylné k deformacím.
 • Reagují na změnu teploty a vlhkosti.
 • Jsou více náchylné k hnilobě.

 

Při realizaci je tedy vhodné zvolit dřevo s ohledem na konkrétní požadavky a také s ohledem na to, kde se terasa realizuje. Použití nekvalitních nebo nevhodných dřevin může vést k problémům včetně deformací, sesychání a ztrátou estetického vzhledu. Z toho důvodu je vhodné se poradit s odborníkem, který vám doporučí kvalitní a trvanlivé dřeviny.

Nekvalitní kompozitní desky

Na stavbu terasy ze dřeva se často používají také WPC desky. Jinak řečeno kompozitní desky. Jejich výhody vychází z kombinace dřeva a plastů. Ty přináší odolnost vůči povětrnostním vlivům a minimalizují deformace. Klíčové je však vybrat kvalitní materiály. Nekvalitní PVC kompozitní desky mohou trpět na deformace a také brzy ztratit své vlastnosti.

Kvalitní kompozitní desky se lépe instalují a vyžadují také minimální údržbu. Některé modely mají navíc klipovou montáž a bývají doplněné ochrannou fólií. Levnější desky s dutou strukturou může být těžší nainstalovat a pochopitelně takové desky mají také nižší životnost. Jejich cena je pochopitelně nižší.