Nemáte možnost rozšířit si obytný prostor o klasickou terasu? Chybí vám na zahradě dostatečný prostor pro to, abyste mohli vytvořit místo vhodné k odpočinku a posezení s přáteli? Nebo vůbec zahradu nevlastníte, ale přesto byste chtěli mít k dispozici prostor, kde budete trávit teplé letní dny? Terasu, kde si při východu slunce vychutnáte šálek kávy a večer budete pozorovat hvězdy se sklenkou vína v ruce? Je tu ještě jedna možnost. Vytvořte si střešní terasu. Získáte tak oázu klidu klidně nad rušnou silnicí. A navíc si můžete být jisti, že vás nebudou obtěžovat žádní čumilové.
Pokud milujete slunce, budete jistě rádi, že mu na střešní terase budete o kousek blíže než na klasické zahradě. Na druhou stranu však musíte počítat s tím, že terasa bude v létě i v zimě vystavená neustálému slunečnímu záření. A nejen tomu. Připravte se také na střídání teplot nebo vlhkosti. Výkyvy počasí budou opravdu velké. Ideální tak je udělat střešní terasu pokud možno bezúdržbovou. Díky tomu bude moci sloužit dlouho bez nutných oprav. V první řadě je tedy nutné vybrat si opravdu kvalitní a odolný materiál.
Materiál by měl být odolný vůči UV záření, ale také by měl mít nízkou roztažnost. Dále je důležitá barevná stálost a samozřejmě rozhoduje také složení materiálu a jeho bezpečnost. Vhodným materiálem na střešní terasu je například dřevoplast. Využít však můžete také exotická dřeva, která mají dlouhou životnost a jsou dostatečně odolná. Je však třeba počítat s tím, že o exotické dřevo je potřeba se čas od času starat.
Střešní terasy mohou být, podobně jako ty zahradní, různé. Mají různé velikosti a mohou mít také střechu. Je také možnost střešní terasu částečně zastínit. Je tedy dobré si rozmyslet, jaké máte možnosti a přání. Poté si rozmyslete vlastní preference z hlediska designu. Vhodné je mít hned od počátku jasný plán. Jak budete terasu využívat? Chcete na ni klasické posezení nebo jen několik lehátek? Počítáte s tím, že na terasu umístíte malý bazén, vířivku nebo například dětské pískoviště? Bude potřeba nějaký úložný prostor?
Co je tedy potřeba udělat? Změřte si plochu, kde chcete vybudovat terasu a zkuste si nakreslit nebo nechat navrhnout terasu. Návrháři vám dokáží připravit plánek včetně nábytku a dalších věcí. Případně si můžete vše rozvrhnout sami. Pokud je terasa dostatečně prostorná, můžete ji klidně rozdělit do několika samostatných zón. Může vám pak sloužit jako jídelní kout s grilem, relaxační zóna i střešní zahrada, kde můžete pěstovat rostliny nebo ovoce a zeleninu.
Jednotlivé oblasti střešní terasy můžete rozdělit pomocí vhodných květináčů. Bez rostlin bude střešní terasa vypadat mdle a bez života. Naopak rostliny z této části domu udělají zelenou oázu i uprostřed města. A jaké rostliny jsou vhodné na střešní terasu? Ideální jsou odolné a robustní rostliny, které vám ve venkovním prostředí vydrží nejen létě, ale také přes zimu. Jsou to mrazuvzdorné rostliny, které odolají nejen zimě, ale také větru, dešti nebo dokonce slunci.
Samozřejmě je jen na vás, jaký nábytek si na střešní terasu zvolíte. Je však jasné, že pokud bude nábytek na střešní terase zůstávat po celý rok, musí být odolný vůči povětrnostním vlivům. Musí být tedy ideálně z materiálu, který odolá slunci, větru, dešti a dost možná i sněhu. Ideální volbou je polyratan. Vizuálně vypadá jako přírodní ratan a navíc je takřka nezničitelný. Určitě vás potěší, že tento materiál nevyžaduje žádnou zvláštní péči. V podstatě ho můžete nechat venku i v zimě. Jestliže však chcete, aby vydržel déle, je vhodné ho alespoň v zimních měsících přikrývat.
Zvážit lze také odolné dřevo, které však vyžaduje samozřejmě také větší péči. Přes zimu je navíc vhodné dřevěný nábytek schovávat. Samozřejmě je také možné zvážit plachtu, případně podobné krytí. Další možností je plast, který se vzhledem podobá dřevu. Oproti dřevu je však tento materiál odolnější vůči povětrnostním vlivům a také se o něj snadněji pečuje.
Poslední možností je nábytek z kovu. Často se využívá například litý hliník. Tento materiál je považovaný za zcela bezúdržbová a také mrazuvzdorný. Navíc jde o velmi moderní materiál, který je finančně dostupný. Zvažte tedy nejen své designové preference. V potaz berte také chuť a čas starat se o náročnější materiály.
Střešní terasa je obvykle vysoko od všeho, tudíž v soukromí. Nicméně může nastat i situace, kde jsou kolem vyšší budovy a střešní terasa není na nejvyšším místě ve městě. Z toho důvodu je vhodné uvažovat nad zástěnou. A pokud ne kvůli tomu, pak kvůli větru se jistě bude hodit. Čím výš, tím je větrněji.
Zástěny čistě proti větru mohou být z akrylátového skla. Vítr vás obtěžovat nebude a přitom vám zástěna nebude bránit v pohledu do okolí. Případně lze vybrat plexisklo s poloprůhledným povrchem, přes které na terasu nebude vidět. Využít můžete také nejrůznější stínící plachty nebo si vytvořit zástěnu z živých rostlin. Před sluncem vás pak může ochránit také klasický slunečník nebo markýza.
Textilie na nábytek, deky, nádobí a dětské hračky bude pravděpodobně potřeba někam ukládat. Můžete zvážit nábytek s úložným prostorem nebo si pořídit zahradní skříně či truhly. Další věc, kterou je třeba vyřešit, je osvětlení venkovní terasy. Pokud na střeše nebylo osvětlení plánované hned od počátku, nemusí být jednoduché vyvést elektřinu. Existují však i světla, která nepotřebují elektrický proud.
Jde o alternativy jakou jsou akumulátorová světla a svítidla, případně světla na solární pohon. Samozřejmě můžete využít také svíčky nebo přenosná ohniště. Záleží opět na možnostech a vašem vkusu.