Vyvýšená terasa u domu, dřevěný altán nebo balkón. Mnoho lidí si život bez nich neumí představit. Zvlášť, pokud žijí v domě se zahradou. Dřevěná terasa je často místem, kde rodina tráví většinu svého času. Alespoň tedy v teplých měsících. Často se lidé rozhodnou, že si terasu nebo altán postaví svépomocí. Nakoupí materiál, připraví si veškeré potřebné nářadí a pustí se do práce. Mnoho z nich si jistě říká, že stavba dřevěné pergoly nebo terasy není nic náročného. Na první pohled jistě ne. V praxi se však mnoho z nich přesvědčí, že zdání klame. Jaké jsou nejčastější chyby a omyly při stavbě terasy?

Terasy Jelínek

Podklad není vidět, ušetřím na něm

Největším omylem při stavbě terasy je myšlenka, že na co není vidět, na tom mohu ušetřit. Zrovna v případě podkladu terasy je to opravdu fatální chyba. Jistě chcete, aby dřevěná terasa sloužila dlouhá léta. Proto je důležité zvolit správný materiál na podklad a ten také dobře připravit. Mějte na paměti, že podklad musí být rovnoměrný. Ideální je využít štěrk nebo například beton. Další částí je připravit na podklad kvalitní rošt. Podkladové hranoly byste měli vybírat opravdu pečlivě. Musí být dostatečně pevné a položené maximálně půl metru od sebe. Jedině tak se nebudou vrchní terasová prkna prohýbat. A ještě jedna důležitá věc. Podkladové hranoly i dřevěná prkna by měla být ze stejného materiálu.

 

Dřevo jako dřevo, levnější postačí

Dřevěná prkna jsou drahá. Ano. Pokud však chcete dřevěnou terasu užívat opravdu dlouhá léta, nevyplatí se na materiálu šetřit. V tomto případě dejte rozhodně zelenou kvalitě. Vyberte takové dřevo, které je odolné proti povětrnostním vlivům a vydrží mnoho let. Pochopitelně musíte počítat s tím, že se o terasová prkna budete muset starat. I tak je však vhodné vybrat kvalitní dřevo. Jaké to je? To nelze jednoznačně určit. Záleží pochopitelně na tom, jaké máte na terasu požadavky, jak ji budete využívat a zda plánujete také zastřešení terasy. Samozřejmě musíte brát v potaz také své finanční možnosti. Obecně lze říci, že nejčastěji se dělají terasy ze sibiřského modřínu. Tento typ dřeva poskytuje ideální poměr ceny a výkonu. Oblíbený a kvalitní je také evropský modřín, finská borovice nebo klasický borovice. V posledních letech stouply na oblibě také exotické dřeviny. Jsou odolné a nabízí vyšší životnost. U nich však musíte počítat také s vyšší pořizovací cenou. Skvělé však je, že exotické dřeviny jsou nenáročné na údržbu.

Máte zájem o nezávaznou kalkulaci dřevěné terasy?

Na spojích nezáleží

Zřejmě jste pochopili, že na podkladu ani na dřevěných prknech není radno šetřit. Možná teď přemýšlíte nad tím, že byste mohli ušetřit na spojovacím materiálu. Ani to však není ideální řešení. Přesto, že je nabídka spojovacích materiálů opravdu široká, je vhodné sáhnout po nerezových součástkách. Pokud zvolíte jiný materiál, mohli byste splakat nad výdělkem. Korodující materiál by mohl poničit také okolní prkna. A určitě nechcete, aby prkna, do kterých  jste investovali nemalé peníze černala vlivem nevhodného kovu. Materiál je tedy jasný. Vybírat si můžete mezi skrytými a viditelnými spoji. Vězte, že viditelný spoj je pevnější řešení. Dřevěná prkna se při něm provrtávají vruty do podkladového hranolu. V případě skrytých spojů se prkna uchycují zboku. V případě měkčího dřeva by mohlo u skrytých spojů dojít k poškození prken.

 

Spára sem, spára tam

Ani položení prken na dřevěnou terasu není jen tak. Je důležité myslet na to, že dřevo jě přírodní materiál, který pracuje. Vlivem tepla se smršťuje a vysychá. Naopak v zimním období na něj působí vlhkost a dřevo se roztahuje. To znamená, že při pokládce je nutné pokládat prkna dostatečně daleko od sebe. Tedy tvořit takzvané dilatační spáry. Dodržujte mezeru mezi prkny asi půl centimetru. Díky tomu bude moci dřevo přirozené pracovat a přitom se nezačne kroutit. Předejdete také možným nerovnostem.

 

Postaví terasu a pak už mě čeká jen relax

Dřevěná terasa nebo dřevěný podklad pergoly je zcela hotový. Nyní už se vidíte na lehátku s osvěžující nápojem v ruce. Ano, samozřejmě si můžete užívat pohodové víkendy, vlahé letní večery a celkově relax na terase. Nezapomeňte však, že ještě předtím je terasu potřeba poprvé ošetřit. Počítejte s tím, že následně budete dřevěnou terasu ošetřovat minimálně jednou, raději však dvakrát do roka. Dřevěná prkna obvykle stačí napustit oleje, případně nalakovat. Jakou metodu zvolíte je jen a jen na vás. Pokud byste prkna neošetřili, začaly by brzy šednout a jejich životnost by se rapidně snížila. Údržba je tedy stejně jako předchozí body alfou a omegou úspěchu.

 

Na umístění (ne)záleží

Vraťme se nyní na začátek. Určitě by se vám hodila určitá orientace terasy vzhledem ke stavbě domu, postavení zahrady a podobně. Bohužel však musíte brát při umisťování terasy ohled i na další věci. Hlavní slovo by v tomto případě mělo mít počasí. Sami se rozhodněte, zda preferujete slunečnou stranu nebo raději stín. Pokud vám nevadí chladnější počasí, pak orientujte terasu na sever. Jestliže máte raději slunce a plánujete se na terase vyhřívat, pak by měla být umístěna na jihu. Možností je samozřejmě více. Je libo slunce ráno? Pak volte východní stranu. Západní stranu nedoporučujeme. Ano, zaručuje slunce takřka po celý den. Jde však o nejvíce větrnou světovou stranu.

 

Nejste si jisti, že dřevěnou terasu zvládnete bez potíží postavit sami tak, aby sloužila dlouhé roky? Pak se obraťte na odborníky, kteří mají se stavbou teras zkušenosti. Nejen, že vám dřevěnou terasu odborně postaví, ale mohou vám poradit také ohledně zastřešení terasy. Společně s odborníky můžete vybrat také materiál a místo, kde terasa vznikne.