Dřevěná terasa nebo dřevěná pergola je ideální místo, kde si můžete užívat pohodu nejen přes léto, ale klidně i v chladnějších částech roku. Dřevo dodává terase příjemný, útulný a venkovský ráz. A navíc je příjemné na dotek. Lze po něm tedy chodit klidně bosou nohou. Dřevo na terasy je navíc odolné vůči povětrnostním vlivům. Poměrně snadno se udržují a jejich životnost je dlouhá. Přesto se však může stát, že se na dřevě po nějaké době objeví skvrny. Nebo může dojít k jinému poškození.

Terasy Jelínek

Jaké skvrny na dřevě jsou?

Ještě předtím, než se pustíte do opravování, je třeba se zaměřit na to, o jaké skvrny vlastně jde. Podařilo se vám při večerním posezení na dřevěná prkna vylít červené víno? Nebo vám z grilu prskal omastek? Stalo se, že se na prkna dostala nedopatřením barva? Anebo snad prkna začala plesnivět? Podle typu problému musíte zvolit individuální přístup.

 

Klasické čištění na mastnotu

Pokud jsou na dřevěné terase mastné skvrny, pak je první volbou klasický jemný čisticí saponát a horká voda. Mastnota by měla pustit, pokud budete místo čistit jemným kartáčkem nebo houbičkou. Na závěr je dobré saponát umýt čistou vodou a terasu nechat oschnout.

 

Na víno reagujte ihned

Pokud jste na dřevěnou terasu vylili červené víno, je vhodné reagovat co nejrychleji. Určitě není dobré jen tak mávnout rukou a nechat uklízení na následující den. V tomto případě je totiž okamžitá reakce klíčová. Na skvrnu nasypte jedlou sodu nebo sůl. Poté nechte nějakou dobu působit. Nasypaná látka by část skvrny měla absorbovat. Následně použijte opět klasický čisticí prostředek a horkou vodu. Nepodařilo se skvrnu ani tak vyčistit? Pak je možné stejný postup zopakovat ještě jednou, případně pořídit odstraňovač skvrn na červené víno.

 

S barvou to je složité

Pokud jste malovali terasu a ukápla vám na dřevěnou terasu barva, je vhodné jednat rychle. Čerstvou skvrnu pravděpodobně snadno odstraníte klasickým hadříkem namočeným ve vodě. Jestliže jste si však skvrny od barvy všimli pozdě, voda na ni již bude krátká. Zaschlou skvrnu od barvy můžete zkusit odstranit pomocí nožíku. Musíte být však opravdu opatrní, abyste nepoškodili povrch terasových prken.

 

Jak se zbavit plesnivých skvrn

Boj s plísní je vždycky nepříjemný. Na terase se mohou plesnivé skvrny objevit hlavně ve vlhkém nebo stinném prostředí. Důležité je se o terasu opravdu pravidelně starat. Tak se plísním pravděpodobně zcela vyhnete. A pokud to nejde, opět vyzkoušejte nejprve klasické čištění. Přidat lze ideálně také neagresivní dezinfekci proti plísním. Případně pořídit speciální prostředek, které odstraňuje plísně a je vhodný na dřevo.

 

Pokud to nevyjde, je třeba renovace

Nepodařilo se vám některé fleky dostat z terasových prken? Nezoufejte, jsou tu ještě další možnosti. Na řadu přichází renovace podlahy dřevěné terasy. Ideálně profesionální. Najměte si firmu, která pomocí speciální techniky terasu vyčistí a zhodnotí její celkový stav. Pokud nepomohou kartáčovací stroje, které odstraní nečistoty, dojde také k zabroušení povrchu pomocí profesionální techniky. A na závěr odborníci pochopitelně dřevo ošetří. Obvykle olejovým nátěrem ve dvou vrstvách. Barvu nátěru si můžete zvolit dle svých preferencí.

 

Pokud je terasa již starší, může se stát, že ani to nestačí. Pak je možné naplánovat rozsáhlejší renovaci. Někdy dochází k výměně jednotlivých prken nebo nerezových vrutů. Čas od času je potřeba vyměnit také podkladové hranoly. Vždy záleží na tom, v jakém stavu daná terasa je a samozřejmě také na požadavcích zákazníka.

 

 

Prevence je základ

  • Terasu udržujte v čistotě. Pravidelně ji zametejte, aby se na ni nedržel prach a další nečistoty (listy, tráva).
  • Pod nábytek a květináče ideálně používejte podložky. Díky tomu minimalizujete působení vlhkosti. A nejen to. Podložka také ochrání terasová prkna před poškrábáním.
  • Víno, olej a další agresivní látky vylité na dřevěná prkna ihned setřete. Je důležité, aby tekutina nenasákla do dřeva.
  • Nezapomeňte terasu kontrolovat a případná menší poškození opravovat.
  • Dvakrát ročně terasová prkna důkladně umyjte. Ideálně před a po sezóně. Stejně tak je vhodné je po mytí naolejovat. Olej určený pro terasová prkna zvýší odolnost proti poškození a skvrnám.