Terasa nebo pergola k domu patří. Je to místo, kde můžete trávit příjemné jarní, letní i podzimní dny. Místo, kde budete relaxovat se svou rodinou nebo se setkávat se svými přáteli. Pokud uvažujete o dřevěné terase, je to bezesporu skvělá volba. Dřevo je přírodní materiál, který skvěle zapadne do zahrady. A pokud si vyberete kvalitní, vydrží vám mnoho dlouhých let jen s minimální údržbou. Důležitou součástí dřevěné venkovní terasy jsou přitom konstrukční hranoly. Mohou totiž veli ovlivnit nejen pevnost, ale také životnost terasy. Jak na výběr podkladových hranolů pro venkovní terasu?

Terasy Jelínek

Materiál, to je oč tu běží

Vždy je ideální, pokud si pro vytvoření konstrukčního roštu venkovní terasy vyberete podkladové hranoly ze stejného materiálu, jako jsou vrchní terasová prkna. U dřevěných teras z tropického dřeva to však není možné. Podkladové hranoly z těchto takového dřeva totiž nejsou k dostání. V takovém případě je dobré zvolit materiál se stejnou nebo alespoň podobnou odolností a životností jako mají zvolená terasová prkna.

 

Jestliže si tedy zvolíte terasu z borovice, pak by také podkladové hranoly měly být z borovicového dřeva. V případě, že chcete moderní a stálou terasu z tropického dřeva, pak by hranoly také měly být z nějakého tvrdého tropického dřeva. Případně je možné zvolit také hliníkové profily. Rozhodně v tomto případě není vhodné používat podkladové hranoly z měkkých evropských dřevin. Po nějakém čase by totiž došlo k rozpadu celé konstrukce. A tím by se pochopitelně znehodnotila úplně celá terasa.

Máte zájem o nezávaznou kalkulaci dřevěné terasy?

Samozřejmě je vhodné myslet také na rovnost podkladního hranolu. Ta hraje roli při samotné montáži terasy. Často se z tohoto důvodu jako podkladové hranoly používají lepené a napojované hranoly z dřeviny Merbau. Jde o typ exotického dřeva, které je velmi odolné, má dlouhou životnost a také rovnost. A navíc se nekroutí vlivem změny teploty a působením povětrnostních vlivů. Což je také podstatná vlastnost.

 

Jak velké by hranoly měly být

Na výběr máte z mnoha formátů hranolů. Všeobecně však můžeme říci, že čím větší rozměr hranolu, tím lepší provětrávání venkovní terasy. Odborníci doporučují profil alespoň 40 x 60 milimetrů. Na trhu jsou však i větší rozměry, kterých se rozhodně nemusíte bát. Doporučený profil je dostatečný na menší venkovní dřevěné terasy, kde není nutné podélně prkna napojovat. Jestliže se však chystáte udělat větší terasu, kde je potřeba prkna napojovat, je ideálnější širší podkladní hranol. Je to z toho důvodu, že bude potřeba na něj umístit spojky pro obě navazující terasová prkna. V takovém případě je vhodné zvolit šíři prkna 70 milimetrů. Na takto široký hranol se totiž bezpečně dvě spojky vedle sebe vejdou.

 

Nemáte široké hranoly k dispozici? Nevěšte hlavu. I taková situace má samozřejmě řešení. Stačí použít dva hranoly vedle sebe v místě spojení prken. Pak vám bude sloužit vždy jeden hranol pro jedno navazující prkno. Samozřejmě pak musíte počítat s větší spotřebou podkladových hranolů pro montáž. Počítejte však s tím, že při použití dvou hranolů nebude celá terasa tak soudržná jako při jednom větším společeném hranolu.

Podepření podkladních hranolů

Konstrukční rošt venkovní terasy bývá podpíraný pomocí takzvaných rektifikačních terčů. Jde o výškově a sklonově nastavitelné terče s různým výškovým rozpětím. Ty umožňují vyrovnat výškové rozdíly v podkladu. Velký průměr jejich hlavy poskytuje velkou plochu pro podepření podlahy. Při jejich montáži je vždy nutné dodržet odpovídající vzdálenost jednotlivých terčů s ohledem na materiál hranolu. Zatímco v případě hranolů z exotického tvrdého dřeva by měly být hranoly podepřeny každých 70 centimetrů, v případě hliníkových podkladových profilů bude stačit, pokud budou rektifikační terče od sebe klidně 1 metr. Pro ukotvení podkladního hranolu na rektifikační terč se využívají držáky hranolů. Ty mohou být jednostranné nebo oboustranné. Levnější je pochopitelně jednostranný držák. Ve většině případů jsou tyto držáky opravdu dostačující.

Nyní už vás čeká pokládka prken

Poté, co máte připravený podklad už je na řadě pokládka terasových prken. Samozřejmě je nutné prkna přesně naměřit a poté nařezat. V případě, že je terasa obdélníková nebo čtvercová, bude to jednoduché. Všechna prkna budou stejně dlouhé. V případě oblé terasy je pochopitelně řezání obtížnější. Prkna se pak pokládají kolmo na podkladové hranoly. Je třeba používat nerezové vruty k tomu určené. Všechny by měly být v jedné rovině. Mezera mezi prkny by měla být od 5 do 10 milimetrů. Použít můžete také neviditelné vruty. Je to jen na vás.

 

Můžete požádat odborníky

Příprava podkladových hranolů na terasu ani pokládka jednotlivých prken není zcela jednoduchá. Je třeba, aby vše bylo udělané velmi pečlivě a precizně. Pokud se tedy na pokládku dřevěné terasy necítíte, pozvěte si raději odborníky, kteří přesně vědí, co dělají. Budete tak mít jistotu, že vaše terasa bude precizně zpracovaná a bude vám sloužit opravdu dlouhé roky.