Venku sice ještě stále převážně vládnout teploty pod bodem mrazu, ale všichni víme, že jaro už je opravdu blízko a přijde dříve, než se nadějeme. První jarní paprsky lákají k posezení na terase po dlouhé zimě. Připravte proto svou terasu včas a zvyšte její komfort na nadcházející letní sezónu.

 

Nejen úklid, ale také novinky

Chystáte na terase na léto nějakou změnu? Pak je nejvhodnější vše připravit ještě předtím, než začnou teploty lákat k posezení venku. Kromě úklidu a případných drobných oprav je vhodné investovat také do zastínění nebo zastřešení, pokud vám dosud chybělo.

 

Začněte klasickým úklidem

V první řadě je důležité po země vše omést od prachu a následně ideálně otřít hadříkem se saponátem. Ať už se jedná o zahradní nábytek, skříňky, police nebo dekorace. Každý kus nábytku také zkontrolujte zda nekoroduje nebo v případě dřeva, zda ho nenapadla houba nebo nějací brouci. Pokud je vše v pořádku, můžete pokračovat dalším krokem. Na místě je pochopitelně zamést a vytřít také podlahu. Pokud máte doma vapku, pak bude ideálním pomocníkem, který důkladně vyčistí podlahu po dlouhé zimě. Máte na terase dřevěnou podlahu? Tak bude nutné se o ni postarat důkladněji. Dřevěnou podlahu nestačí jen vyčistit. Je třeba dodat dřevu po zimě potřebnou péči. Olej, vosk nebo lak. Ošetřete dřevo podle svého uvážení.

 

Dekorace a květináče

Máte připravenou podlahu a nábytek je čistý? Tak můžete začít s dekoracemi a dalšími drobnostmi. Pokud jste přes zimu schovali veškeré květináče a truhlíky, můžete je vyndat ven a začít umývat. Je na čase do nich přichystat jarní dekorace, které prostor dokonale rozzáří. Hodí se květiny, které vydrží až do pozdního léta nebo dřeviny, které mohou atmosféru terasy zdokonalovat klidně po celou sezónu.

Máte zájem o nezávaznou kalkulaci dřevěné terasy?

Připravte nádobí na grilování

Jestliže máte na terase také speciální nádobí, je nejvyšší čas ho připravit. Bylo přes zimu venku? Pak jistě bude potřeba ho nejprve dokonale umýt a pak vrátit do polic. Pokud jste ho měli schované, zkontrolujte zda ho můžete rovnou donést na terasu nebo bude také potřeba nejprve umýt.

 

Nezapomeňte na drobnosti

K zahradnímu nábytku a k terase jako takové obvykle patří také textilie, které celý prostor zútulní a navíc vám posezení zpříjemní. Vzpomeňte si, kam jste před zimou uklidili polstrování židlí a houpačky, přichystejte deky, které se v prvotních chladnějších dnech budou hodit. Pokud zjistíte, že jsou některé textilie poničené nebo se do nich přes zimu pustili moli, máte ještě dostatek času nakoupit vybavení nové.

 

Pusťte se do zdokonalování terasy

Nyní je všechno připravené? Své první posezení si tak můžete užít jen, co to dovolí venkovní teploty. Případně rozpalte oheň v krbu, zapalte plynové topení nebo se zkrátka trochu více oblečte. A až si užijete první letošní posezení na terase, můžete začít přemýšlet nad tím, co vám k dokonalosti ještě chybí. Pokud nemá vaše terasa zastřešení, je vhodné uvažovat alespoň nad markýzou. Dnes jsou již na trhu elektricky ovládané markýzy. Jejich používání je pohodlné, ale rozhodně to neznamená, že si na terase posedíte v dešti nebo větru. V takových chvílích o látkové zastřešení přijdete. Pokud tedy chcete terasu využívat za každého počasí, je třeba uvažovat nad klasickou střechou.

 

Střechu máte, ale řešíte, jak vyřešit zastínění boků terasy? Tady je řešení hned několik. Záleží na tom, co vlastně od stínění očekáváte. Pokud má jít jen o to, aby stínění zabránilo slunečním paprskům, bude to jednoduché. Ideální jsou rolety. Můžete je podle potřeby stahovat a vytahovat. Navíc budou působit vzdušně a nestísněně.

 

V případě, že chcete, aby bočnice chránili před deštěm a větrem, bude potřeba sáhnout po jiném řešení. Hodí se například speciální plachty. Počítejte však s tím, že takovou plachtu si budete muset pravděpodobně vyrobit na míru a investovat do ní poměrně velký finanční obnos. Nicméně díky speciální plachtě si ze své terasy můžete udělat i celoroční posezení. Záleží jen na tom, jakou plachtu si vyberete. Skvělé je, že takovou plachtu lze jednoduše zcela sundat nebo například jen částečně odsunout.

Nejste si jisti? Nezoufejte

Pokud si nejste jisti, jaký druh zastínění je pro vás ten pravý, zkuste si nejprve pořídit například obyčejné bambusové rolety za pár korun. Následně se můžete rozhodnout, zda vám bude stačit stínění proti sluníčku nebo si přejete také ochranu proti dešti a větru. Do dražších variant můžete investovat později. Vždyť plachtové bočnice lze pořídit klidně v závěru léta. Díky nim si pak sezónu na terase prodloužíte a kdoví. Možná se z vaší terasy stane zimní zahrada, kde budete trávit volný čas i v zimních měsících.