Vyvýšená terasa

Vyvýšená terasa je místo, které láká k posezení s přáteli a vypití odpoledního šálku kávy. Hodí se ke všem rodinným domům, představují alternativu ke klasickým balkonům a potěší svým originálním vzhledem. Jaké otázky byste si měli položit před tím, než začnete? Důležitý je nejen rozpočet, který máte k dispozici, ale také samotné umístění terasy a její rozměry. Rozhodující je také výběr materiálu, nabízí se sázka na borovici, ale k dispozici je také exotické dřevo. Jak by řekl klasik, i malá terasa umožní velice příjemný odpočinek.
Co je podkladem pro vyvýšené terasy?
Zatímco nižší terasy jsou usazené nejčastěji na trny, v případě vyvýšené terasy je podklad odlišný. Záleží nejen na druhu terénu, ale také na úrovni srážek a dalších aspektech. Variantou je například ztracené bednění, které slouží v dnešní době jako vhodný základ i pro opěrnou zeď nebo plot. Další možností jsou dřevěné hranoly či zemní vruty. Cílem je, aby neměla terasa kontakt se zemí a nebyla tak vystavena vlhkosti, což by vedlo k jejímu znehodnocení.

Vyvýšená terasa
V případě dotazů nás kontaktujte: +420 720 020 313
Vyvýšená terasa

Nabízí se výhled do širokého okolí

Moderní svět je velmi uspěchaný, každý se v něm rád na chvilku zastaví a dopřeje si trochu volnosti. Vyvýšená terasa může při vhodném umístění nabídnout výhled do přírody nebo na zahradu, případně do krajiny, kde vládne zeleň. S variantou terasy jste určitě počítali už ve chvíli, když se stavěl váš dům. Velmi důležitá je hlavně volba konkrétní dřeviny. Jaké máte možnosti? Kolik variant se vám v moderní době nabízí?
Exotické dřeviny jsou dobrou volbou
Pokud vsadíte na exotiku, rozhodně neuděláte chybu. Vyvýšená terasa z kvalitního dřeva totiž může vydržet celou generaci a můžete po ní chodit i bez bot. Nebude jí vadit mráz, poradí si s letními vedry a dřevokazné houby ji neohrozí. Hmyz také nemá šanci, terasa při správné údržbě nabídne roky plné radosti celé rodině. Je nutné se řídit třídou odolnosti dřeva. Zatímco řada exotických dřevin nabídne značnou trvanlivost, smrk nebo olše jsou na opačném konci žebříčku. Zajímavou variantou jsou také tzv. dřevoplastové terasy, které najdete také pod označením WPC. Výběr je však vždy na budoucím majiteli, rozmanitost je zárukou toho, že si vyberou i opravdu nároční zájemci o tento jedinečný doplněk moderního domova. Stačí si naplánovat, kde bude posezení a kam umístíte okrasnou flóru.

A jak se terasy udržují?

Vyvýšená terasa je po estetické stránce velmi zajímavým prvkem, vyžaduje však určitou údržbu, aby byla stále v dobré kondici. Prodloužení životnosti zajistí v případě dřevěné trasy nátěr terasovým olejem. Nedostatečná vrstva oleje totiž ve výsledku znamená, že dřevo nebude odolné proti působení vlhkosti z okolního prostředí. Tropické dřevo je navíc příliš cenné na to, aby žádnou ochranu nemělo a nelze se spoléhat jen na fakt, že je v porovnání s jinými dřevinami velmi odolné. Nátěry je vhodné provádět jednou za rok až dva, v závislosti na tom, jakým olejem je toto ošetření prováděno. Lazura, která se tváří na první pohled jako vhodná alternativa speciálních olejů, je pro tento účel bohužel nevhodná.

V čem je výhoda dřevoplastových teras?
Pokud sníte o vyvýšené terase, určitě vás zaujala varianta WPC, což je zkratka pro Wood-Plastic Composite. Je to kombinace plastu a dřeva, která je převratnou novinkou. Je odolnější vůči působení vlhkosti, a přitom dokonale estetická, výhodou je také velká odolnost vůči mechanickému poškození. Instalace není náročná a údržba je vlastně minimální. Není nutné ošetření speciálním olejem, v tom tkví výhoda oproti klasickému dřevu. Záleží však na prioritách každé domácnosti, neboť existuje několik zajímavých variant. Vybírat si můžete také mezi evropským a tropickým dřevem a v této otázce hraje důležitou roli především vkus.

Vyvýšená terasa